Metoda Femtolasik

Laserowa korekcja wzroku za pomocą lasera femtosekundowego to rodzaj laserowej chirurgii oka. Ta metoda, podobnie jak inne metody laserowej korekcji wzroku służy do zmiany kształtu rogówki oka w celu rozwiązania problemów ze wzrokiem.

Keratomileusis, czyli modelowanie rogówki jako sposób na korekcję wad refrakcji, zostało po raz pierwszy opracowane w 1948 r. Początkowo rogówkę modelowano przy użyciu małego narzędzia chirurgicznego z oscylującym ostrzem zwanego mikrokeratomem.

Ta pierwsza metoda, wykorzystująca narzędzie mechaniczne, była znana jako przednia keratoplastyka blaszkowata (ALK). Pod koniec lat 80. i na początku lat 90. poprawiła się technologia tej procedury.

Laser femtosekundowy opracowany na początku lat 90., umożliwił chirurgom modelowanie płatka rogówki stosowanego w LASIK za pomocą lasera, a nie mechanicznego narzędzia tnącego. Po zabiegu można założyć płatek bez szwów, co pozwala na szybsze gojenie (zwykle kilka dni). Stanowi to podstawowy wyróżnik operacji metodą FEMTOLASIK (z płatkiem rogówki modelowanym laserem femtosekundowym) od innych metod korekcji wzroku LASIK, spośród których część w dalszym ciągu bazuje na mechanicznym narzędziu tnącym do modelowania płatka rogówki